Jak uratować 100 kotów - wysterylizuj jednego

poniedziałek, 21 października 2013

Jak dbać o trawnik? Cz. 1

Z tą trawą jest tak, że wszyscy właściciele ogrodów pragną aby ich darń przypominała równo przystrzyżony, gęsty, idealnie jednolity dywan. A nikt nie bierze pod uwagę tego, że trawnik to jednak jakby nie patrzeć środowisko życia wielu organizmów i bardzo zróżnicowany ekosystem. Ekosystem podlegający stałym zmianom.
Nawet z pozoru idealne trawniki zakładane z rolki po kilku miesiącach zmieniają się. Nie jest możliwe by trawnik był jednolity. A jeśli już znajdzie się fanatyk, który się uprze to zajmie mu to dużo czasu, pracy i pieniędzy a i tak efekt może być odwrotny do zamierzonego. Bo tak naprawdę walcząc o idealny trawniczek zmuszamy rośliny do „zachowań” sprzecznych z ich naturą. Czemu i jak? Ano tak, że każda roślina ma swoją większą lub mniejszą przestrzeń „intymną” w obrębie której obecność innych roślin, nawet tego samego gatunku jest nie mile widziana. A my zagęszczając darń naruszamy te przestrzeń. Rośliny czują się jak my na koncercie na stadionie :) Nie będę się teraz zagłębiać w biochemię, ekologię i fizjologię botaniczna.
Trawa jest roślina jednoliścienną. Dzieli się na te które rosną w kępach i te które wolą raczej samotność. I właśnie te drugie gatunki są wybierane do mieszanek nasiennych. Ponieważ rosnąc pojedynczo pędy tworzą zwarta i ładną darń. Natomiast gatunki kępowe kiedy ich nasiona nalecą na trawnik są chwastem i czasami potrafią napsuć krwi niejednemu miłośnikowi domowego pola golfowego. A jest trudna do wykorzenienia gdyż w grę wchodzi tylko usuwanie mechaniczne, żadna chemia nie pomoże.
Niemniej jednak są sposoby by trawnik był ładnym elementem w ogrodzie i nie odstraszał.
  1. d. n.

   Zawodowo zajmuję się pielęgnowaniem i rewitalizacją trawników.  Poniżej są zdjęcia trawnika który drugi rok wyprowadzam na prostą pomimo tego co jest pod nim zakopane w glebie i tego jak słodki psiak właściciela próbuje niweczyć moje wysiłki. 
2 komentarze:

 1. Witaj! Poproszę więcej takich notek na temat trawnika :)
  Zawodowo mam kontakt z podłożami, substratami, torfami i niby pojęcie jakieś o trawach też mam ale nie udaje nam się pozbyc mchu ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładny trawnik! Ja uważam, że tajemnica pięknego trawnika tkwi głównie w nawożenie. U mnie się ta teoria sprawdziła.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli podoba Ci się co piszę, lubisz spędzać czas przy moim blogu, daj mi o tym znać komentując. Dziękuję z całego serca.